Vibeke Juul Sørensen

Vibeke Juul Sørensen

Kort beskrivelse:

Mit møde med pilen går omtrent ti år tilbage til et weekendkursus ved AOF. Jeg kunne mærke pilens sjæl forandre mig mens vi sad der ti nybegyndere sammen. Vi frembragte hver sin personlige kurv, som startede med samme antal bund- og sidestager og samme anvisning på størrelsen, men med hver sit resultat. Det gav stof til eftertanke om mulighederne ved at lade pilen gøre sit arbejde. Først senere skulle jeg sande, at det også er tilfredsstillende selv at bestemme hvilken vej pilen skal føres.

Efter en gravet rende i haven til iblødsætning af pil, en detaljeret pilebog og en hel del kurve flettet efter bedste evne var det Pileforeningens små hæfter, der gav inspiration til at mødes med andre omkring pilen og siden har pilefestivalen på Moesgård været et tilbagevendende udgangspunkt for kontakten med landets andre flettere. Særligt mødet for flettekredsrepræsentanterne har givet en fællesskabsfølelse omkring glæden ved at arbejde med pil.

Amager Pileforening har været mit lokale pilenetværk. Vi har været så heldige at have fået stillet både areal og pilestiklinger til rådighed i Ørestaden. Her kan vi dyrke al den pil, vi kan bruge, og det giver mulighed for at få flettet rigtig mange gange sammen. Vi fletter sammen hos hinanden, arrangerer kurser for foreningens medlemmer og er desuden aktive i lokale arrangementer.

I november måned var jeg på flettetur til Den dominikanske Republik, hvor vi var en gruppe på 10 fletteinteresserede, der besøgte Tom Günther og fik instruktion i at flette hatte af palmeblade og samlede lianer og rødder til en bakkekurv. To uger med spændende indtryk fra en helt anden verden.

Jeg er nu på andet år i bestyrelsen for Pileforeningen. Det har været et meget spændende år, og jeg glæder mig til fortsætte med arbejde på at få den nye hjemmeside op at stå.

Tilbage til bestyrelsen